Achtergrond

Elk jaar krijgen naar schatting 40.000 mannen in Nederland een acute urineretentie: ze kunnen plotseling niet meer plassen en moeten met spoed gekatheteriseerd worden. Na een periode met katheter volgt een moment waarop geprobeerd wordt de katheter te verwijderen en te kijken of de patiënt zelf weer kan plassen. Hoelang de katheter moet blijven zitten voor het beste resultaat, is onbekend. In de praktijk varieert dit van enkele dagen tot meerdere weken, zonder dat daar een evidence based onderbouwing voor is.

Onderzoek

In de RELIEF-studie worden 478 patiënten door loting verdeeld over twee groepen: katheterverwijdering na 3 dagen of na 14 dagen. De studie wordt uitgevoerd in 10 ziekenhuizen.

Resultaat

De studie moet duidelijk maken welke katheterduur de beste balans biedt tussen het slagen van de katheterverwijdering, complicaties, patiënttevredenheid en zorgkosten.

Kennisagenda

Dit onderzoek sluit aan op de kennisagenda van de Nederlandse Vereniging voor Urologie.