Leren van onze Engelse evenknie - inzichten uit de ontmoeting met NIHR
Op woensdag 28 januari ontvingen we in Amsterdam een delegatie van het NIHR Research Delivery Network – onze Engelse evenknie. In zowel Nederland als Engeland werken we aan hetzelfde doel: het versnellen van zorgevaluaties door o.a. een inclusie-infrastructuur in ziekenhuizen op te bouwen.
Het werd een inspirerende bijeenkomst vol kennisuitwisseling en herkenning. We delen graag de belangrijkste lessen.
1. Onderzoek is structureel onderdeel van goede zorg
In het Britse gezondheidssysteem is onderzoek doen een expliciet onderdeel van goede zorg. Dit is dan ook opgenomen in het beleid bij zorgaanbieders: bestuurders nemen hier verantwoordelijkheid voor en zorgverleners worden erkend wanneer ze hierin uitblinken of juist aangesproken wanneer ze achterblijven. Bestuurders hebben daarnaast een duidelijk overzicht van alle studies die in hun huizen lopen en wat de tijdslijnen zijn van lokale goedkeuring, opstarttijd en behaalde inclusietargets.
Wat we meenemen: we kunnen leren van de manier waarop het NIHR-onderzoek zichtbaar en structureel ingebed is binnen de dagelijkse zorgpraktijk.
2. Toegankelijke deelname aan onderzoek voor iedere patiënt
De Engelsen streven ernaar dat alle patiënten kunnen meedoen aan onderzoek. Dankzij een opt-out systeem kunnen bijna alle patiënten benaderd worden. De onderzoeken worden geselecteerd en opgezet met het doel dat daar vooral bevolkingsgroepen van profiteren die de grootste achterstand hebben in levensverwachting in goede gezondheid.
Wat we meenemen: meer aandacht voor gelijkheid in deelname aan zorgevaluaties, en het verkorten van de tijd tussen METC-goedkeuring en de inclusie van de eerste patiënt.
3. Eerder beginnen met patiënten werven kán en zorgt voor snellere resultaten
Het landelijke netwerk NIHR RDN werkt aan ambitieuze doelen om de opstarttijd van studies te versnellen. Zo zijn nu alle primaire METC-beoordelingen rond binnen 60 dagen na indiening en accepteren alle zorgaanbieders de centraal vastgestelde onkostenvergoeding. De zorgaanbieders hebben als doel de 1e patiënt te includeren binnen een maand na lokale goedkeuring.
Wat we meenemen: het verkorten van de tijd tussen METC-goedkeuring en de inclusie van de eerste patiënt is haalbaar.
4. Publieke verantwoordelijkheid en transparantie
Het uitgangspunt van de NIHR is dat het onderzoek is ‘funded by the public for the public’. Patiënten- en burgerparticipatie is ingebed in al hun activiteiten. Ook deelt de NIHR informatie op een heel transparante manier, zoals documenten, resultaten en kennis (onderzoek gerelateerde cursussen) via hun website.
Om dit goed vorm te geven blijft het werk in uitvoering, bijvoorbeeld hoe je ervoor zorgt dat vertegenwoordigers goed toegerust zijn hun rol te vervullen, zonder dat ze te veel op afstand komen van de mensen voor wie ze dit doen.
Wat we meenemen: transparantie en toegankelijkheid tot informatie zijn belangrijk om de betrokkenheid van patiënten en burgers te versterken.
5. Implementatie als onderdeel van subsidievoorwaarden
Een opvallend verschil: bij de NIHR is het opleveren van een implementatieplan een vast onderdeel van de subsidievoorwaarden. Een deel van de subsidie wordt pas toegekend als duidelijk is hoe de resultaten in de praktijk geïmplementeerd gaan worden door de betrokken veldpartijen. Tegelijkertijd stuurt de NIHR zelf beperkt op implementatie; dit laten ze over aan ‘health innovation networks’. De realiteit is dat de NIHR niet zoveel kan zeggen over wat de studies opleveren in de praktijk.
Wat we meenemen: we zien dus dat het in andere landen ook een uitdaging is om op een systematische manier de implementatie van richtlijnen goed te monitoren. Voor ons in Nederland blijft het belangrijk te volgen hoe resultaten uit zorgevaluaties landen in de zorgpraktijk. In Nederland zijn we al iets verder op het gebied van implementeren en monitoren – zoals de Landelijke MSZ-implementatieagenda en rapportage op UDDs – vormen een sterke basis om op verder te bouwen. Maar er is zeker ruimte voor verbetering!
6. Waardering voor onderzoekteams
In het bijzonder zijn we geïnspireerd geraakt door hoe de NIHR de prestaties van researchmedewerkers en lokale onderzoekers onder de aandacht brengt, zoals de voortgang rondom zorgevaluaties! Denk daarin niet te groot, maar regelmatig aandacht voor behaalde resultaten werkt motiverend.
Wat we meenemen: we gaan nadenken over hoe we binnen het ZE&GG-programma op een leuke en gepaste manier de successen van onderzoekers in deelnemende centra kunnen vieren.
Deze ontmoeting met de NIHR was waardevol en leerzaam. We zien dat we met ZE&GG op de goede weg zijn. En door te leren van onze internationale evenknie blijven we scherp en zien we kansen hoe we samen kunnen groeien naar de inbedding van de Cirkel van Gepast Gebruik-werkwijze.